Kooperatív Doktori Program: a Kláris Filmstúdió és Jobbágy Bernadett doktorandusz együttműködése
Mozgókép és előadó-művészet találkozási pontjain
.
Kiadónk is részese ennek a programnak.
A munkánk során két olyan filmünk is született, amely a tér és a mozgás területének különböző aspektusaival foglalkozik.
Az egyik ilyen jellegű filmünk „A nevelő mozgás – a Bothmer gimnasztika képzés zárónapja”, 2009, teljes hossz: 173 perc. A Bothmer gimnasztika az emberi test kozmikus térhez való viszonyát, az ember térérzékelését és a térben való mozgását fejleszti; szellemtudományi alapokon kifejlesztett gyakorlatsorokkal segíti az iskolás korú gyermek, vagy éppen a felnőtt ember ilyen irányú képességeinek kialakulását. Az emberi testet felépítő, térben jelenlévő erőket is kutatja, az emberi testet, mint a tér anyagi sűrűsödését vizsgálva.

A másik filmünk az euritmia iskolai oktatásban betöltött szerepét villantja fel – „Művészeti est, Euritmia”, 2009. Az euritmia a mozdulat által láthatóvá tett zene és láthatóvá tett beszéd – azt a területet kutatja, hogy miképpen jeleníthetők meg a zenében, illetve az emberi beszédben (a gégefő mozgásának törvényszerűségét kutatva) fellelhető nem szubjektív, hanem mindenkire egyaránt érvényes objektív érzületek. Azt kutatja az euritmia, hogy az egyes hangzóknak (magán- ill. mássalhangzók) miképpen feleltethetők meg mozdulatok, illetve a zene hangjai miképpen képezhetők le mozgásban. Nem individuális megérzésekre hagyatkozva, hanem objektív törvényszerűségeket kutatva.
Az euritmiát végző személy az elhangzottaknak megfelelő mozgást végezve mélyen képes átélni a zene, illetve a beszéd elhangzásakor megjelenő mozdulatokat és formákat. Ez egyaránt használható a gyermekek nevelésében és a gyógyításban is – ez a mozgásművészet és a gyógyeuritmia immáron száz éves gyakorlati tapasztalatra nyúlik vissza.
A mozgások elsősorban az élő ember tapasztalásai, a Bothmer gimnasztika gyakorlatát végző, illetve az euritmia mozdulatsorát végző tudja a legmélyebben átélni, mozgása által megtapasztalni és tudatosítani ezeket. Amikor ezek a mozgások színpadon jelennek meg, a néző önmagában öntudatlanul is megismétli a mozgássorokat, miközben az élő „színpadi” kapcsolat is jelen van a gimnaszta / táncos illetve a befogadó között, segítve a mélyebb megélést. A film valamelyest lemerevíti, „konzervvé” alakítja a folyamatot, a rögzítés „halottá teszi” az élő történést, amely újabb kihívást jelenthet a befogadás terén. Fontos kutatási terület ez, hogy miképpen lehet a film képi világát, színeit és a történések ritmusát megkomponálni, hogy a film nézőjében új életre legyen képes kelni a mozdulat és a kívánt testi / lelki hatást váltsa ki.
EGYÜTTMŰKÖDÉS
Korábban sok mozgásszínházi előadást és táncszínházi produkciót, valamint riportokat is megörökített a Kláris Filmstúdió, ezek az anyagok nagyrészt még feldolgozásra várnak. Eredeti elképzelésem a pályázóval való együttműködésre ezeknek a Kláris által leforgatott nyersanyagoknak az utómunka feladataira való megbízás volt, hogy e felvételek és a jövőben forgatandó anyagok igazán értő vágó által kaphassák meg bemutatható, végleges formájukat. Ennek érdekében tanulmányi szerződést kötöttünk, és Bernadett 2020/2021-ben elvégezte a Lumiere Filmiskola vágó képzését. Később, a pályázó kutatási programját megismerve, mellyel 2021 júliusában felvételt nyert a Magyar Képzőművészeti Egyetem Doktori Iskolájába, valamint a KDP ösztöndíj pályázat célkitűzéseit látva úgy gondolom, együttműködésünk ennél jóval sokrétűbb és előremutatóbb lehet.
Jobbágy Bernadett kutatási témája sok ponton kapcsolódhat a Művészeti Műhely és a Kláris Filmstúdió eddigi tevékenységébe, ugyanakkor új szemléletet is hordoz. Örömmel ismertük meg a pályázó által kutatott területeket, a testtudati megközelítéseket, azon belül is pl. Body-Mind Centering®, Kinetic Awareness® területét. Reményeink szerint a közös munka során ezek a megközelítések is beemelésre kerülhetnek a kiadó repertoárjába. A pályázó kutatásának részeként egy kísérleti filmes, táncfilmes irány is kibontakozik majd, amelynek szívesen leszünk a részesei.
Az előkészítő beszélgetések során körvonalazódott az a lehetőség is, hogy ne maradjunk meg az elméleti kutatásnál és e kutatás eredményeinek bemutatásánál, hanem – mint cégünk korábbi történetében oly sokszor – lépjünk ki a szociális közösségekbe is, alkossunk installációs tereket, fejtsünk ki konkrét társadalmi hatást. Mindezek révén Bernadett művészeti kutatói munkája a Filmstúdió és a Művészeti Műhely szerves része lett az elkövetkező években.
Könyvkiadónk eddig is több, ebben a témakörben releváns kötetet adott ki, ilyenek pl. a következő könyvek:
Terveink szerint az együttműködés során létrejövő kutatási eredményeket nemcsak filmben / mozgóképen, hanem nyomtatott kiadványokban is bemutathatjuk. Az így létrejövő kiadvány a korábban megjelent nagyon újszerű és színvonalas publikációink sorát gazdagíthatja.
A választott téma releváns volta, a Klárisban eddig végzett kutatások, és a meglévő és az együttműködés során születő anyagok egyaránt segítenek bennünket abban, hogy a témát kölcsönös támogatással egy magasabb szinten értelmezhessük és mutathassuk be; a tudományos kutatás eredményei szélesebb körben, értelmezhető és befogadható, legjobb esetben elevenen átélhető és újrahasznosítható módon kerüljenek a nagyközönség elé.